Muzički zvukovezi srpske književnosti; Likovno ispisivanje srpske književnosti

Vreme 13. mart 2024. 13:00
Predavač Prof. dr Mina Đurić ; Msr Jana Petrović
Organizator Filološki fakultet
Mesto Kolarčeva zadužbina // Sala Josif Pančić

Muzički zvukovezi srpske književnosti

Prof. dr Mina Đurić // Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu

Ovo intermedijalno predavanje na primerima iz dela srpske književnosti pokazaće koji procesi transmuzikalizacije teksta osobito snažno povezuju umetnički diskurs literarnih ostvarenja i jezik notnih partitura. Šta je osnova melodičnosti književnih dela? Koliko je ona prevodiva? Kako muzika određenog literarnog sveta utiče na njegove recepcije? Ovo su samo neka od pitanja koja će se razmatrati kroz poređenja primera književnih priloga iz srpske kulture u komparativnom kontekstu i sagledavanja načina na koje su podsticali nastajanje muzičkih dela, ne bi li se podvukle neraskidive relacije među umetničkim oblastima i dodatno markirali prostori za uporedna interdisciplinarna izučavanja srpske i svetske književnosti.

Likovno ispisivanje srpske književnosti

Msr Jana Petrović // doktorand Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

Predmet izlaganja su višestruke i raznovrsne veze između poetike i klasika srpske kiževnosti, i likovnih umetnosti. Kroz primere iz različitih epoha biće pokazan temaski i motivski dijalog između pisane reči i različiitih vidova likovnosti, razlike u žanrovima u kojima se obrađuju određene teme, kao i osobite korespondencije između poetike književnog izražavanja i upotrebe likovnih sredstava.

• /uploads/attachment/najava/20/%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0.PNG