Navigacija

KONGRES PORTUGALSKI JEZIK I LUZOFONE KULTURE

Vreme 14. novembar 2025. 08:00
Mesto Filološki fakultet

U 2025. godini obeležava se 20 godina od početka redovne nastave portugalskog jezika u Srbiji. Povodom tog jubileja, grad Beograd će biti domaćin drugog izdanja Kongresa portugalskog jezika i luzofonih kultura Centralne i Istočne Evrope, koji će se održati na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 14, 15. i 16. novembra 2025. godine.

Pod pokroviteljstvom instituta Kamoiš (Camões), ovaj skup već ima brojna izdanja, organizovana po principu rotiranja između centara i katedri za portugalski jezik na univerzitetima Centralne i Istočne Evrope. Prva izdanja bila su pod nazivom Jornadas (Češka Republika, 2007; Bugarska, 2010; Mađarska, 2012; Češka Republika, 2014; Hrvatska, 2016; Poljska, 2018), a u novije vreme organizuje se kao Congresso (Bugarska, 2022).

Organizatori imaju za cilj da nastave sa ispunjavanjem postavljenih ciljeva skupa, pre svega promovisanjem i produbljivanjem saradnje i dijaloga između različitih odseka za portugalski jezik u navedenom geografskom kontekstu, ali i olakšavanjem razmene znanja i iskustava među stručnjacima koji istražuju u okviru „luzofonije“, u oblastima kao što su lingvistika, didaktika, književnost, istorija, kultura i prevođenje, kroz stvaranje prostora za predstavljanje aktuelnih istraživanja u različitim kontekstima nastave i učenja portugalskog kao stranog jezika.

 

https://belgrado2025.wixsite.com/belgrado2025

Slike

  • /uploads/attachment/najava/55/dogadjaji-2.png