Навигација

Опис предмета

2120016 - Ислам и хришћанство 2

Спецификација предмета
НазивИслам и хришћанство 2
Акроним2120016
Студијски програмЈезик, књижевност, култура,Српска књижевност и језик са компаратистиком
Модулмодул Албански језик, књижевност, култура, модул Арапски језик, књижевност, култура, модул Библиотекарство и информатика, модул Бугарски језик, књижевност, култура, модул Јапански језик, књижевност, култура, модул Кинески језик, књижевност, култура, модул Мађарски језик, књижевност, култура, модул Пољски језик, књижевност, култура, модул Румунски језик, књижевност, култура, модул Руски језик, књижевност, култура, модул Словачки језик, књижевност, култура, модул Украјински језик, књижевност, култура, модул Француски језик, књижевност, култура, модул Холандски језик, књижевност, култура, модул Чешки језик, књижевност, култура, модул Шпански језик, хиспанске књижевности и културе
Тип студијаосновне академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ3.0Статус предметаизборни
    Условљеност другим предметимаПоложен испит Ислам и хришћанство 1.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаПохађањем другог дела курса Ислам и хришћанство студенти ће, на основу усвојених компаративних знања о ове две религије, стицати знања о историјском односу између хришћана и муслимана, на примерима који показују како сукобе тако и сусрете (примарно културолошке) између припадника две религије. На добро одабраним примерима, студенти ће анализирати узроке сукоба током Крсташких ратова, али такође и културолошке утицаје који су ишли у оба правца. На примеру емирата/халифата Ел Андалус студенти ће усвојити знања о заједничком животу муслимана, хришћана и Јевреја, али и о међусобним притисцима и наравно културолошким утицајима. Османско царство ће бити искоришћено као пример државе у коме је ислам био званична религија, али становништво је могло остати у својој хришћанској вери, под одређеним условима. Студенти ће усвојити знања о оријентализацији и исламизацији Балкана, као и о синкретичкој култури која се ствара на нашим просторима.
    Исходи учења (стечена знања)Након одслушаног курса Ислам и хришћанство 2, студенти ће моћи компетентно да дискутују о сусрету или сукобу две цивилизације, исламске и хришћанске у историјској равни. На примеру периода Крсташких ратова, емирата/халифата Ел Андалус и Османског царства, студенти ће моћи компетентно да дискутују о положају хришћана и муслимана у овим државама, о томе да ли су у муслиманским државама хришћани били грађани другог реда, али и о обостраним културним утицајима који су у многим сферама још увек видљиви. Полазници курса ће моћи самостално да анализирају питања која се односе на узроке Крсташких ратова, на њихове домете, на заједнички живот у Ел Андалусу, али истовремено и на незадовољство појединих група и хришћана и муслимана таквим стањем, као и да аргументовано разбијају предрасуде везане за положај балканских народа под османском влашћу.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеКрсташки ратови: узороци и последице. Сукоб ислама и хришћанства. Стварање Краљевине Јерусалим. Други крсташки рат. Саладин. Муслиманско освајање Јерусалима. Четврти крсташки рат и млетачка превласт на Средоземљу. Ширење Османлија у југоисточној Европи. Положај хришћана у Османском царству. Зимије грађани другог реда или стуб државе. Освајање Иберијског полуострва. Муслимани и хришћани у Ел Андалусу. Пад Гранаде.
    Садржај практичне наставеДискусије, презентације, есеји.
    Литература
    1. Амин Малуф, Крсташки ратови у очима Арапа, Београд 2006.
    2. Усама Ибн Мункиз, Књига поуке, приредио Д. Танасковић, Београд 2008.
    3. Историја Османског царства, приредио Р. Мантран, Београд 2002.
    4. Dario Fernandez-Morera, The Myth of the Andalusian Paradise: Muslims, Christians and Jews under Islamic rule in Medieval Spain, N. York 2015.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеПредавања, презентације, дискусије.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања20Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит30
    Пројекти
    Колоквијуми30
    Семинари20