Навигација

Сарадња

Домаћа и међународна сарадња

Прихватање принципа Болоњског процеса у складу с потребом да се европски академски простор учини хомогенијим, наставни програми узајамно компатибилнијим, а високошколске установе компетитивнијим и отворенијим за међународну сарадњу, али и прилагодљивијим све бржим променама савременог друштва, омогућило је да се покрену нове и интензивирају постојеће активности наставника и сарадника Групе за француски језик и књижевност у сарадњи с низом домаћих и међународних установа.

Сарадња с домаћим високошколским установама

Група за француски језик и књижевност при Катедри за романистику остварује тесну сарадњу с Одсеком за романистику Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, Катедром за романистику Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу и Департманом за француски језик и књижевност Филозофског факултета Универзитета у Нишу. Наставници Групе за француски језик и књижевност активним су ангажманом допринели успостављању, развоју и акредитовању студија француског језика и књижевности на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу и Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду. Наставници Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду и Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу такође су одређено време хонорарно помагали у реализацији акредитованих студијских програма на Филолошком факултету.

Филолошки факултет Универтитета у Београду, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду, Филолошко-уметнички факултет Универзитета у Крагујевцу и Филозофски факултет Универзитета у Нишу сваке године — на једној од ове четири институције утврђеним редоследом — организују међународни романистички тематски научни скуп Les études françaises aujourd’hui, који окупља како франкороманисте из Србије, земаља бивше Југославије, других земаља из окружења, тако и истраживача с француског говорног подручја и шире.

Сарадња са средњошколским установама

Филолошки факултет Универзитета у Београду потписао је споразум о сарадњи с Француском школом у Београду и Огледном основном школом „Владислав Рибникарˮ. На основу ових споразума студенти који су уписани на профил Француски језик, књижевност, култура на четвртој години у оквиру предмета Методика наставе француског језика одлазе на хоспитовање и практичну обуку за рад у образовним институцијама. У оквиру сарадње с Француском школом у Београду др Филип Бонолас, наставник француског и латинског језика и књижевности, дуги низ година на Катедри за романистику држи семинаре из књижевности 17. века.

Сарадња с дипломатским представништвима

Катедра за романистику такође одржава везе с амбасадама ФранцускеБелгијеШвајцарскеКанаде и других франкофонских земаља.

Филолошки факултет Универзитета у Београду потписао је споразум о сарадњи с Француским институтом у Србији и с организацијом Валонија-Брисел Интернационал. На основу међуинституционалних споразума у наставу на Групи за француски језик и књижевност традиционално се укључују страни лектор из Француске и страни лектор из Белгије. Исто тако, захваљујући овој сарадњи обезбеђено је неколико значајних донација књига за Библиотеку Катедре за романистику. Организација Валонија-Брисел Интернационал сваке године стипендира једног студента с профила Француски језик, књижевност, култура за учешће на Универзитету у Лијежу, Белгија, у Летњој школи за будуће наставнике француског језика. У оквиру споразума с Француским институтом у Србији током марта се, у оквиру традиционалног Месеца Франкофоније, организују бројне научно-стручне активности усмерене на промоцију француског језика, између и осталих Франкофонски диктат, а током маја додела Гонкурове награде студената Србије.

Међууниверзитетска сарадња

На иницијативу и ангажовањем наставника Катедре за романистику Филолошког факултета, Универзитет у Београду потписао је и реализовао споразуме о сарадњи с више универзитета и универзитетских организација у Француској, Белгији и Швајцарској:

Међународна научна сарадња и мобилности

Потписивањем уговора с горе наведеним установама отвориле су се значајне могућности за мобилност наставника и студената, као и покретање и реализацију билатералних међуинституционалних и међународних научноистраживачких пројеката. Досад је остварено преко стотину мобилности студената, наставника и ненаставног особља. По интензитету се највише истиче активна сарадња с Универзитетом Тулуз – Жан Жорес, с којим Филолошки факултет од 2015. године континуирано остварује размену студената, наставника и ненаставног особља, а од 2016. године и билатералне научноистраживачке пројекте у оквиру програма Павле Савић. Први научноистраживачки пројекти у оквиру наведеног програма реализовани су и с Универзитетом Артоа у Арасу и Универзитетом Лил 3 – Шарл де Гол у Вилнев д’Аску. Најзначајнији је резултат ове вишестране сарадње вишејезични електронски паралелни корпус ParCoLab и електронски конјугатор српских глагола SerboVerb.

Франкофонски центар за универзитетску успешност

Захваљујући сарадњи с Универзитетском агенцијом за Франкофонију, уз свесрдно залагање наставника Групе за француски језик и књижевност, отворен је Франкофонски центар за универзитетску успешност (Centre francophone de réussite universitaire) при Универзитетској библиотеци „Светозар Марковићˮ — иновативна мултимедијална учионица и медијатека опремљена богатим фондом најновије стручне литературе и савременом рачунарском опремом, изложбени и предавачки простор намењен промоцији француског језика и целокупне франкофонске културе, као и универзитетских активности из земаља францускога говорног подручја.

[Страница на Фејсбуку]

Гостовања

О све интензивнијим активностима Катедре за романистику на плану међународне сарадње сведоче и бројна гостовања еминентних научника и стручњака у области књижевности, теоријске и примењене лингвистике из разних франкофонских научноистраживачких центара. Сваке године на Катедри за романистику гостује десетак познатих наставника и истраживача из земаља француског говорног подручја. Поред тога, наставници и сарадници Групе за француски језик и књижевност редовно одржавају предавања по позиву и гостују на страним, најчешће француским, универзитетима.

Удружење професора француског језика Србије

Удружење професора француског језика Србије основано је 1997. године са седиштем на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Удружење окупља наставнике француског језика запослене у образовним установама Републике Србије и спроводи активности намењене њиховом стручном усавршавању. Оно такође подстиче организовање и реализовање наставе француског језика у оквиру образовног система Републике Србије.

[Страница на Фејсбуку]

Фондација Маргерите Арнаутовић

Фондација Маргерите Арнаутовић основана је 2001. године са седиштем на Филолошком факултету Универзитета у Београду. Фондација сваке године додељује награду Златна франкороманистика научним, стручним и културним радницима који су током животног стваралаштва дали немерљив допринос франкороманистици било у области књижевности, језика, преводилаштва или некога другог везаног подручја.