Историјат Групе за румунски језик, књижевност, културу
- Почетна
- Катедре
- Романистика
- Румунски језик, књижевност, култура
- Историјат Групе за румунски језик, књижевност, културу
Настанак
Премда се румунски језик по завршетку Првог светског рата на тадашњем Филозофском факултету могао изучавати као помоћни и факултативни предмет, студије румунистике на Филолошком факултету Универзитета у Београду развијају се, првенствено заслугом проф. др Радуа Флоре, од 1963. године, када је међународним споразумом између СФР Југославије и Румуније основан Лекторат за румунски језик. Лекторат с временом прераста у Семинар за румунски језик, па у Групу за румунски језик и књижевност у оквиру Катедре за романистику. Од самог почетка, студије и настава румунског језика, књижевности и културе на Филолошком факултету у Београду систематски се развијају, како у погледу научног и стручног ангажовања наставника и сарадника, унапређивања наставног процеса у складу са савременим методама, тако и у погледу повећања броја студената који наставу похађају.
Студије
Студије румунистике на Филолошком факултету Универзитета у Београду организоване су у три међусобно добро повезана реформисана студијска програма основних, дипломских мастер академских и докторских академских студија. У акредитовани наставни програм Група за румунски језик и књижевност увела је нове предмете, реформисала број часова предавања и вежби, иновирала приступ настави, те увела теоријску и практичну наставу за будуће наставнике и преводиоце.
Студенти
До краја осамдесетих година наставу је похађало у просеку пет студената годишње, да би се број знатно повећао већ почетком деведесетих година. Данас студије румунског језика, књижевности и културе уписује петнаест студената годишње, како оних који немају предзнање о румунском језику, тако и оних који су основно и средње образовање завршили на румунском. За студенте који већ владају румунским језиком настава се одржава посебно. У складу с Болоњском декларацијом и идејом о мобилности студената, наставу све чешће прате и студенти из иностранства који су на студентској размени на Универзитету у Београду.
Мобилност и међународна сарадња
Захваљујући активној сарадњи са универзитетима у Румунији, посебно Универзитетом у Букурешту, студентима се пружа несвакидашња могућност да се стручно и бесплатно усавршавају широм Румуније. У том смислу, сваке године велики број студената током летњег распуста одлази на једномесечне међународне курсеве којима присуствују студенти из целог света. Досадашња пракса показала је да су студенти Групе за румунски језик и књижевност у више наврата постигли максималне резултате истичући као најбољи не само кад је реч о језичким вештинама, већ и као вични познаваоци румунске књижевности, културе и цивилизације уопште.
Могућности запослења
Имајући у виду могућности за запослење након дипломирања, студентима је омогућено стручно и практично усавршавање у различитим дисциплинама: у настави, за будуће професоре румунског и латинског језика, у превођењу, новинарству, научном истраживању. Треба нагласити да су могућности за запослење подједнако отворене како за студенте којима је румунски страни језик, тако и за оне којима је матерњи.
Наставни кадар
Наставни кадар Групе за румунски језик и књижевност чине наставници и сарадници који су дипломирали на Филолошком факултету Универзитета у Београду, али и у Букурешту, Румунији, као и страни лектори из Румуније. Сарађујући с културним и научним установама, пишући за стручне часописе, објављујући књиге и уџбенике, учествујући на научним скуповима на којима презентују језик, књижевност и културу Румуније, наставни кадар истовремено је присутан и у културном и јавном животу Србије.
Библиотека Групе за румунски језик и књижевност
У оквиру Групе за румунски језик и књижевност формирана је и Библиотека, која обухвата неопходну наставну и стручну литературу, али и шире, представљајући својеврстан библиотечки центар румунистике у Србији.