Grupa za rumunski jezik, književnost i kul...
Povodom 67. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, Grupa za rumunski jezik, književnost i kulturu Filološkog faku...
Povodom 67. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, Grupa za rumunski jezik, književnost i kulturu Filološkog faku...
Upis na Uvod u rumunsku civilizaciju 1 - 2024/25*
Петак, 14. јун, у 12 ч. у сл 011
Обавештавају се студенти 1. године студијског програма Језик, књижевност, култура да се предавања из предмета Ку...
Румунски језик, књижевност, култура
Настава на Групи за румунски језик, књижевност и културу организује се на сва три степена студија. На основним академским студијама настава се изводи, у целокупном обиму од 240 ЕСПБ, према профилу Румунски језик, књижевност, култура у склопу студијског програма Језик, књижевност, култура. Предмете овог профила могу слушати и полагати као изборне и студенти који су се уписали на друге студијске профиле студијског програма Језик, књижевност, култура. Основне академске студије на профилу Румунски језик, књижевност, култура отворене су за све студенте, без обзира на то јесу ли или нису у претходном образовном циклусу похађали наставу румунског језика.
На мастер академским студијама студенти се припремају за самостално бављење свим делатностима за које се компетенције стичу усвајањем савремених знања у области језика, књижевности, културе, наставе, публицистике, преводилаштва, лекторског, уредничког и редакторског посла.
Студенти се обучавају за самостално бављење научно-истраживачким радом и примену стечених знања у стручном бављењу језиком, књижевношћу и културом, као и за даље усавршавање на студијама трећег степена (докторским академским студијама).
Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Романистика, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење и Српски језик као страни.
Настанак
Премда се румунски језик по завршетку Првог светског рата на тадашњем Филозофском факултету могао изучавати као помоћни и факултативни предмет, студије румунистике на Филолошком факултету Универзитета у Београду развијају се, првенствено заслугом проф. др Радуа Флоре, од 1963. године, када је међународним споразумом између СФР Југославије и Румуније основан Лекторат за румунски језик. Лекторат с временом прераста у Семинар за румунски језик, па у Групу за румунски језик и књижевност у оквиру Катедре за романистику. Од самог почетка, студије и настава румунског језика, књижевности и културе на Филолошком факултету у Београду систематски се развијају, како у погледу научног и стручног ангажовања наставника и сарадника, унапређивања наставног процеса у складу са савременим методама, тако и у погледу повећања броја студената који наставу похађају.
Студије
Студије румунистике на Филолошком факултету Универзитета у Београду организоване су у три међусобно добро повезана реформисана студијска програма основних, дипломских мастер академских и докторских академских студија. У акредитовани наставни програм Група за румунски језик и књижевност увела је нове предмете, реформисала број часова предавања и вежби, иновирала приступ настави, те увела теоријску и практичну наставу за будуће наставнике и преводиоце
Распоред испита подложан је изменама. Ажурирана верзија благовремено се објављује како на огласној табли Катедре за романистику, тако и на овој страници.
Студент је у обавези да се пријави за полагање испита путем електронског сервиса e-student у одговарајућим терминима за пријаву испита. Термини пријаве испита и термини испитних рокова објављују се у календару рада за текућу школску годину
Библиотека Групе за румунски језик и књижевност има око 8.000 монографских публикација и значајан број примерака серијских публикација, већином на румунском језику. У фонду су у мањем броју заступљене публикације на српском језику (углавном преводна књижевност). Део фонда чини богата референсна збирка – речници, енциклопедије, граматике, приручници за румунски језик, значајне монографске студије итд. Библиотечки фонд такође чине докторске дисертације, магистарски и мастер радови. Библиотека поседује и одређен број компакт-дискова и видео-касета.
Претраживање фондова
Претраживање фондова могуће је преко ауторског и предметног каталога, а од 2003. године део каталога Библиотеке Катедре за романистику може се претраживати електронским путем преко Кооперативног онлајн библиографског система Србије (COBISS).