Grupa za rumunski jezik, književnost i kul...
Povodom 67. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, Grupa za rumunski jezik, književnost i kulturu Filološkog faku...
Povodom 67. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, Grupa za rumunski jezik, književnost i kulturu Filološkog faku...
Upis na Uvod u rumunsku civilizaciju 1 - 2024/25*
Petak, 14. jun, u 12 č. u sl 011
Obaveštavaju se studenti 1. godine studijskog programa Jezik, književnost, kultura da se predavanja iz predmeta Ku...
Rumunski jezik, književnost, kultura
Nastava na Grupi za rumunski jezik, književnost i kulturu organizuje se na sva tri stepena studija. Na osnovnim akademskim studijama nastava se izvodi, u celokupnom obimu od 240 ESPB, prema profilu Rumunski jezik, književnost, kultura u sklopu studijskog programa Jezik, književnost, kultura. Predmete ovog profila mogu slušati i polagati kao izborne i studenti koji su se upisali na druge studijske profile studijskog programa Jezik, književnost, kultura. Osnovne akademske studije na profilu Rumunski jezik, književnost, kultura otvorene su za sve studente, bez obzira na to jesu li ili nisu u prethodnom obrazovnom ciklusu pohađali nastavu rumunskog jezika.
Na master akademskim studijama studenti se pripremaju za samostalno bavljenje svim delatnostima za koje se kompetencije stiču usvajanjem savremenih znanja u oblasti jezika, književnosti, kulture, nastave, publicistike, prevodilaštva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog posla.
Studenti se obučavaju za samostalno bavljenje naučno-istraživačkim radom i primenu stečenih znanja u stručnom bavljenju jezikom, književnošću i kulturom, kao i za dalje usavršavanje na studijama trećeg stepena (doktorskim akademskim studijama).
Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Romanistika, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje i Srpski jezik kao strani.
Nastanak
Premda se rumunski jezik po završetku Prvog svetskog rata na tadašnjem Filozofskom fakultetu mogao izučavati kao pomoćni i fakultativni predmet, studije rumunistike na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu razvijaju se, prvenstveno zaslugom prof. dr Radua Flore, od 1963. godine, kada je međunarodnim sporazumom između SFR Jugoslavije i Rumunije osnovan Lektorat za rumunski jezik. Lektorat s vremenom prerasta u Seminar za rumunski jezik, pa u Grupu za rumunski jezik i književnost u okviru Katedre za romanistiku. Od samog početka, studije i nastava rumunskog jezika, književnosti i kulture na Filološkom fakultetu u Beogradu sistematski se razvijaju, kako u pogledu naučnog i stručnog angažovanja nastavnika i saradnika, unapređivanja nastavnog procesa u skladu sa savremenim metodama, tako i u pogledu povećanja broja studenata koji nastavu pohađaju.
Studije
Studije rumunistike na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu organizovane su u tri međusobno dobro povezana reformisana studijska programa osnovnih, diplomskih master akademskih i doktorskih akademskih studija. U akreditovani nastavni program Grupa za rumunski jezik i književnost uvela je nove predmete, reformisala broj časova predavanja i vežbi, inovirala pristup nastavi, te uvela teorijsku i praktičnu nastavu za buduće nastavnike i prevodioce
Raspored ispita podložan je izmenama. Ažurirana verzija blagovremeno se objavljuje kako na oglasnoj tabli Katedre za romanistiku, tako i na ovoj stranici.
Student je u obavezi da se prijavi za polaganje ispita putem elektronskog servisa e-student u odgovarajućim terminima za prijavu ispita. Termini prijave ispita i termini ispitnih rokova objavljuju se u kalendaru rada za tekuću školsku godinu
Biblioteka Grupe za rumunski jezik i književnost ima oko 8.000 monografskih publikacija i značajan broj primeraka serijskih publikacija, većinom na rumunskom jeziku. U fondu su u manjem broju zastupljene publikacije na srpskom jeziku (uglavnom prevodna književnost). Deo fonda čini bogata referensna zbirka – rečnici, enciklopedije, gramatike, priručnici za rumunski jezik, značajne monografske studije itd. Bibliotečki fond takođe čine doktorske disertacije, magistarski i master radovi. Biblioteka poseduje i određen broj kompakt-diskova i video-kaseta.
Pretraživanje fondova
Pretraživanje fondova moguće je preko autorskog i predmetnog kataloga, a od 2003. godine deo kataloga Biblioteke Katedre za romanistiku može se pretraživati elektronskim putem preko Kooperativnog onlajn bibliografskog sistema Srbije (COBISS).