Navigacija

Istorijat Grupe za rumunski jezik, književnost, kulturu

Nastanak

Premda se rumunski jezik po završetku Prvog svetskog rata na tadašnjem Filozofskom fakultetu mogao izučavati kao pomoćni i fakultativni predmet, studije rumunistike na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu razvijaju se, prvenstveno zaslugom prof. dr Radua Flore, od 1963. godine, kada je međunarodnim sporazumom između SFR Jugoslavije i Rumunije osnovan Lektorat za rumunski jezik. Lektorat s vremenom prerasta u Seminar za rumunski jezik, pa u Grupu za rumunski jezik i književnost u okviru Katedre za romanistiku. Od samog početka, studije i nastava rumunskog jezika, književnosti i kulture na Filološkom fakultetu u Beogradu sistematski se razvijaju, kako u pogledu naučnog i stručnog angažovanja nastavnika i saradnika, unapređivanja nastavnog procesa u skladu sa savremenim metodama, tako i u pogledu povećanja broja studenata koji nastavu pohađaju.

Studije

Studije rumunistike na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu organizovane su u tri međusobno dobro povezana reformisana studijska programa osnovnih, diplomskih master akademskih i doktorskih akademskih studija. U akreditovani nastavni program Grupa za rumunski jezik i književnost uvela je nove predmete, reformisala broj časova predavanja i vežbi, inovirala pristup nastavi, te uvela teorijsku i praktičnu nastavu za buduće nastavnike i prevodioce.

Studenti

Do kraja osamdesetih godina nastavu je pohađalo u proseku pet studenata godišnje, da bi se broj znatno povećao već početkom devedesetih godina. Danas studije rumunskog jezika, književnosti i kulture upisuje petnaest studenata godišnje, kako onih koji nemaju predznanje o rumunskom jeziku, tako i onih koji su osnovno i srednje obrazovanje završili na rumunskom. Za studente koji već vladaju rumunskim jezikom nastava se održava posebno. U skladu s Bolonjskom deklaracijom i idejom o mobilnosti studenata, nastavu sve češće prate i studenti iz inostranstva koji su na studentskoj razmeni na Univerzitetu u Beogradu.

Mobilnost i međunarodna saradnja

Zahvaljujući aktivnoj saradnji sa univerzitetima u Rumuniji, posebno Univerzitetom u Bukureštu, studentima se pruža nesvakidašnja mogućnost da se stručno i besplatno usavršavaju širom Rumunije. U tom smislu, svake godine veliki broj studenata tokom letnjeg raspusta odlazi na jednomesečne međunarodne kurseve kojima prisustvuju studenti iz celog sveta. Dosadašnja praksa pokazala je da su studenti Grupe za rumunski jezik i književnost u više navrata postigli maksimalne rezultate ističući kao najbolji ne samo kad je reč o jezičkim veštinama, već i kao vični poznavaoci rumunske književnosti, kulture i civilizacije uopšte.

Mogućnosti zaposlenja

Imajući u vidu mogućnosti za zaposlenje nakon diplomiranja, studentima je omogućeno stručno i praktično usavršavanje u različitim disciplinama: u nastavi, za buduće profesore rumunskog i latinskog jezika, u prevođenju, novinarstvu, naučnom istraživanju. Treba naglasiti da su mogućnosti za zaposlenje podjednako otvorene kako za studente kojima je rumunski strani jezik, tako i za one kojima je maternji.

Nastavni kadar

Nastavni kadar Grupe za rumunski jezik i književnost čine nastavnici i saradnici koji su diplomirali na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, ali i u Bukureštu, Rumuniji, kao i strani lektori iz Rumunije. Sarađujući s kulturnim i naučnim ustanovama, pišući za stručne časopise, objavljujući knjige i udžbenike, učestvujući na naučnim skupovima na kojima prezentuju jezik, književnost i kulturu Rumunije, nastavni kadar istovremeno je prisutan i u kulturnom i javnom životu Srbije.

Biblioteka Grupe za rumunski jezik i književnost

U okviru Grupe za rumunski jezik i književnost formirana je i Biblioteka, koja obuhvata neophodnu nastavnu i stručnu literaturu, ali i šire, predstavljajući svojevrstan bibliotečki centar rumunistike u Srbiji.