Navigacija

Opis predmeta

1420046 - Arapska književnost 2

Specifikacija predmeta
Naziv Arapska književnost 2
Akronim 1420046
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Albanski jezik, književnost, kultura, modul Arapski jezik, književnost, kultura, modul Bugarski jezik, književnost, kultura, modul Japanski jezik, književnost, kultura, modul Kineski jezik, književnost, kultura, modul Mađarski jezik, književnost, kultura, modul Opšta književnost i teorija književnosti, modul Opšta lingvistika sa stranim jezikom, modul Rumunski jezik, književnost, kultura, modul Ruski jezik, književnost, kultura, modul Slovački jezik, književnost, kultura, modul Ukrajinski jezik, književnost, kultura, modul Holandski jezik, književnost, kultura, modul Češki jezik, književnost, kultura, modul Španski jezik, hispanske književnosti, kulture
Tip studija osnovne akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
    Uslovljenost drugim predmetima Redovno pohađanje nastave Arapske književnosti 2. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Razumevanje i interpretiranje formalnih, sadržinskih, stilskih i jezičkih odlika klasične i postklasične arapske književnosti (od VII do XVIII veka) na srpskom i arapskom jeziku.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Po položenom ispitu student će imati teorijska znanja o odlikama i književnim reprezentima iz klasične i postklasične arapske književnosti (od VII do XVIII veka) na srpskom i arapskom jeziku; da analizira, kritički prosuđuje i oceni tekst iz klasične i postklasične arapske književnosti (od VII do XVIII veka).
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Vremensko i prostorno određivanje klasične i postklasične arapske književnosti. Odlike poetske i prozne književnosti u vreme Umajada. Ustaljivanje pesničkih žanrova i njihove formalne, žanrovske, stilske i jezičke odlike. Gazel i nakida. Znameniti pesnici u vreme Umajada. Razvoj proznih vrsta i začetak umetničke proze na prelazu iz umajadskog u abasidski period. Risala. Kalila i Dimna. Opšte odlike kulturnog života u vreme Abasida. Dalji razvoj poezije i proze i njihove žanrovske, formalne, stilske i jezičke odlike. Pesnici "modernisti" i "klasicisti". Osobenosti proze u slobodnom i rimovanom stilu u vreme Abasida. Habar i makama. Znameniti prozaisti iz doba Abasida. Književnost u Andaluziji - poetske i prozne inovacije i njihovi predstavnici. Postklasična arapska književnost. Zvanična i narodna književnost. 1001 noć.
    Sadržaj praktične nastave Čitanje, prevod i diskusija na arapskom jeziku na osnovu tekstova o klasičnoj arapskoj književnosti (u vreme Umajada, Abasida i u Andaluziji) i književnih ilustracija znamenitih pesnika i prozaista iz tog perioda. Čitanje, prevod i diskusija na arapskom jeziku na osnovu tekstova iz postklasične književnosti, uz ilustracije iz knjige 1001 noć. Diskusija na arapskom jeziku o čitalačkim utiscima o klasičnoj i postklasičnoj arapskoj književnosti, prevedene na srpski jezik.
    Literatura
    1. GABRIJELI, Frančesko. Istorija arapske književnosti. Sarajevo: Svjetlost, 1985, str. 85-249.
    2. Mogućnosti, br. 8-9, Split, 1979, str. 891-1061.
    3. DURAKOVIĆ, Esad. Klasično pjesništvo na arapskom, perzijskom i turskom jeziku. Sarajevo: Orijentalni institut, 2018.
    4. AL-MA’ARRI, Abu al-Ala. Poslanica o oproštenju (priredio i prev. S. Grozdanić). Beograd: Biblioteka Cijeli Svijet, 1979.
    5. 1001 noć.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Predavanja, diskusije, vežbe, prevod i analiza književnog teksta.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit 70
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari