Navigacija

Opis predmeta

2127045 - Statistika u bibliotekama

Specifikacija predmeta
Naziv Statistika u bibliotekama
Akronim 2127045
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Bibliotekarstvo i informatika
Tip studija osnovne akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
    Uslovljenost drugim predmetima Osnovna znanja iz srednjoškolske matematike i položeni predmeti Informatika za bibliotekare 1 i Informatika za bibliotekare 2 ili predznanje koje pokriva prethodno navedeno gradivo. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da studente upozna sa osnovnim statističkim postulatima koje u bibliotekarstvu treba poštovati, sa stanovišta bibliotekara i korisnika.Sticanje osnovnih teorijskih znanja i veština neophodnih za statističku analizu podataka. Po završenom kursu, student bi trebalo da razume osnovne pojmove koji su neophodni za statističku analizu podataka, vlada veštinama pripreme podataka za analizu pomoću statističkih programa i da je u stanju da samostalno izvede i protumači jednostavne deskriptivne i inferencijalne statističke postupke.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student razume osnovne pojmove neophodne za statističku analizu podataka. Student vlada veštinama pripreme podataka za analizu pomoću statističkih programa i u stanju je da samostalno izvede i protumači jednostavne deskriptivne i inferencijalne statističke postupke.
    Sadržaj predmeta
    Link ka stranici predmeta http://www.fil.bg.ac.rs/misko/flf/stat/stat.html
    Sadržaj teorijske nastave Osnovni metodološki, matematički i statistički pojmovi koji su neophodni u statističkim analizama podataka. Statistički opis i grafički prikaz podataka (deskriptivna statistika). Mere centralne tendencije i mere varijabilnosti. Percentilni rangovi i percentili. Osnovni pojmovi i principi teorije verovatnoće. Slučajne promenljive (diskretne i neprekidne) i njihove raspodele (binomna, normalna, uniformna). Uvod u statističko zaključivanje. Statističko ocenjivanje i testiranje statističkih hipoteza. T-test. Korelacija (linearna, koeficijenti ro, Fi, koeficijent kontingencije). Hi-kvadrat test. Pouzdanost i značajnost statističkih mera. Vrste statističkih grešaka.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa programskim paketom za statističku analizu podataka i priprema podataka za unos. Organizacija i unos podataka za analizu u programu za statističku analizu. Sređivanje podataka i transformisanje unetih vrednosti na varijablama u programu za statističku analizu. Statistički opis uzorka u pogledu jedne kvantitativne varijable i grafički prikazi kvantitativnih podataka: praktično izvođenje u statističkom programu na primerima iz bibliotekarstva. Statistički opis uzorka u pogledu jedne kategoričke varijable i grafički prikazi kategoričkih podataka: praktično izvođenje u statističkom programu na primerima iz bibliotekarstva. Statistički i grafički prikaz bivarijacionih podataka za dve kategoričke ili dve kvantitativne varijable: praktično izvođenje u statističkom programu na primerima iz bibliotekarstva. Rad sa funkcijama u programu za statističku analizu podataka u vezi sa distribucijama verovatnoća. Statističko ocenjivanje parametara: praktično izvođenje u statističkom programu na primerima iz bibliotekarstva.
    Literatura
    1. Miloš Utvić, materijal na vebu za predmet Statistika u bibliotekama, http://www.fil.bg.ac.rs/misko/flf/stat/stat.html
    2. Odabrana poglavlja iz statistike za bibliotekare / Panta Kovačević. - Beograd : Filološki fakultet, 2014 (Beograd : Belpak). - 145 str. : tabele, graf. prikazi ; 22 cm. - (Biblioteka Ink : informaciono-komunikacione nauke / Filološki fakultet, Beograd ; knj. 1)
    3. Statistika za psihologe : sa zbirkom zadataka / Čedomir Dragićević. - 2. izd. - Beograd : Centar za primenjenu psihologiju, 2009 (Beograd : Centar za primenjenu psihologiju). - 255, 87 str. : graf. prikazi ; 24 cm. - (Biblioteka Psihološki priručnici / [Centar za primenjenu psihologiju])
    4. Petzova statistika : osnovne statističke metode za nematematičare / Boris Petz, Vladimir Kolesarić, Dragutin Ivanec. - Jastrebarsko : Naklada Slap, 2012. - XVI, 680 str. : ilustr. ; 25 cm. - (Udžbenici sveučilišta u Zagrebu = Manualia Universitatis studiorum Zagrabiensis)
    5. Zečević, T., Kovačević, M., & Kovačević, M. (1991). Teorija uzoraka i planiranje eksperimenta, Beograd: Ekonomski fakultet (od 1. do 9. poglavlja)
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave monološke, interaktivno-komunikativne, interaktivne (rad za računarom u prisustvu nastavnika ili saradnika)
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 5 Pismeni ispit 55
    Praktična nastava Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi 40
    Seminari