Navigacija

Opis predmeta

21D13004 - Književnost i pamćenje

Specifikacija predmeta
Naziv Književnost i pamćenje
Akronim 21D13004
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Jezik, modul Književnost, modul Kultura, modul Srpska književnost, modul Srpski jezik
Tip studija doktorske akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 9.0 Status predmeta izborni
      Uslovljenost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta U okviru posmatranja književnosti u kontekstu kulturnog pamćenja student se upoznaje sa pitanjima i problemima književnog kanona, intertekstualnosti, dinamika zaboravljanja, a uvodi se u proučavanje specifičnih pitanja poput onih u oblasti pamćenja žanra, identiteta ili retorike traume. Predmet proučavanja se ujedno kontekstualizuje u okviru srodnih književnih, istorijskih i antropoloških fenomena.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Interpretativna i analitička kompetencija obuhvata interdisciplinarni pregled koji polazi od primera italijanske književnosti, ali ohrabruje komparativni pristup. Student je kadar da artikuliše predmet proučavanja, primeni određeni/odabrani analitički model i ponudi koherentnu interpretaciju, pokazujući da je kadar da problemski pristupi odabranim temama i pitanjima i razvije istraživačku kompetenciju uz vladanje odgovarajućom književno-istorijskom, teorijskom i kritičkom pojmovnom aparaturom.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Navode se i predstavljaju moguće teme i problemski postavljaju zadaci polazeći od interpretacije pojedinih dela i analize primera iz italijanske književnosti. Predlog tema: 1. Književnost kao pamćenje: Ugo Foskolo 2. Alesandro Manconi: Istorija sramnog stuba, Verenici i istorijski roman 3. Skapiljatura i fantastika kao heterodoksna memorija 4. Verizam i dokument 5. Pitanje i problem pamćenja u modernizmu (futurizam, Ungareti, Montale) 6. Luiđi Pirandelo i topos razgovora s mrtvima 7. Italo Zvevo, Zenova savest: psihoanaliza, pamćenje i identitet 8. Đordano Bruno i veština pamćenja 7. Intertekstualnost i prostor: Fantazija i memorija Đambatista Vika na primeru Vitorinijevog romana 9. Bepe Fenoljo, Vasko Pratolini, Italo Kalvino: neorealizam i iskustvo rata 10. Đorđo Basani: Vrt Finci Kontinijevih 11. Đuzepe Tomazi di Lampeduza: Gepard 12. Primo Levi i pamćenje holokausta 13. Pjer Paolo Pazolini 14. Fulvio Tomica i književnost egzodusa 15. Leonardo Šaša i teatar pamćenja 16. Jezik emocija i pamćenje: Elza Morante; Natalija Ginzburg i porodično pamćenje kao pamćenje istorije; Ana Banti i pamćenje ženskog pisma.
      Sadržaj praktične nastave Teme se svake godine kroz dijalog prilagođavaju strukturi i istraživačkim potrebama i interesovanjima pojedinačnih kandidata. U dogovoru sa polaznicima ohrabruju se, naime, različite mogućnosti komparativnog pristupa, a individualnim mentorskim vođenjem, kad god je to moguće, uz teorijsko i metodološko usmeravanje u skladu sa osmišljenom i dogovorenom temom formulišu se projektni zadaci kojima će kandidati posvetiti u okviru istraživačkog rada na ovom kursu. Opšta navedena literatura se dopunjuje u skladu sa specifičnim potrebama svakog pojedinačnog kandidata, tokom rada na istraživačkom zadatku.
      Literatura
      1. Mihail Bahtin, Problemi poetike Dostojevskog, prevela Milica Nikolić, Zepter, Beograd, 2000.
      2. Renate Lachmann, Metamorfoza činjenica i tajno znanje. O ludama, mostovima i drugim fenomenima, priredio i preveo Davor Beganović, Zoro, Zagreb-Sarajevo, 2007.
      3. Renate Lachmann, Cultural memory and the role of literature, «European review», xx, 2, 2004
      4. Franses A. Jejts, Veština pamćenja, prevela Radmila B. Šević, Mediterran, Novi Sad, 2012
      5. Odabrani tekstovi koji prate rad na predloženim temama kursa i pojedinim delima navedenih autora
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      4
      Metode izvođenja nastave
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 40
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 60