Navigacija

Opis predmeta

21M05171 - Evropski okvir dubrovačkog satiričnog pesništva

Specifikacija predmeta
Naziv Evropski okvir dubrovačkog satiričnog pesništva
Akronim 21M05171
Studijski program Srpska književnost
Modul
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljenost drugim predmetima Bez posebnih uslova. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa poetičko-stilskim izvorima (helenska, rimska, italijanska, engleska, francuska i dr. književnosti) i odlikama dubrovačkog satiričnog pesništva. Sticanje funkcionalnog znanja iz teorije, istorije književnosti i kulturne istorije. Osposobljavanje studenata da usvojena znanja primene u proučavanju književnosti (reprezentativnih dela evropske i dubrovačke književnosti), sistema kulture i mehanizama društvene komunikacije.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će steći akademska znanja o poetičkim i stilskim osobenostima satiričnog pesništva i ključnim književnoteorijskim kategorijama (satira, parodija, ironija, humor, komika). Razumeće najvažnije postupaka u strukturiranju saitirčnih književnih dela i na osnovu toga moći će da komparativno tumače književna dela dubrovačke književnosti u kontekstu evropske književnosti. Biće osposobljeni da samostalno razvijaju znanja iz ove oblasti, primenjuju ih u različitim profesijama u oblasti kulture i informisanja i prenose ih u obrazovnom procesu.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Proučavanje uticaja strane književne tradicije (helenske, rimske, italijanske, engleske, francuske i dr.) na zasnivanje poetičkih modela dubrovačkog pesništva. Proučavanje pojmova i pojava groteske, ironije, parodije, travestije u književnoteorijskoj i književnoistorijskoj perspektivi i tumačenje stilizacionih obrazaca u kojima se javljaju unutar satiričnog pesništva.
    Sadržaj praktične nastave Tumačenje pojedinačnih književnih dela i tekstova višeg nivoa dubrovačke i evropske književnosti; kritičko-analitičko proučavanje dela čija slojevitost se zasniva na dijalogičnosti i intertekstualnosti; interpratacija i vrednovanje reprezentativnih dela u sinhronijskoj i dijahronijskoj komparativno-književnoj perspektivi.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit 50
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari