Navigacija

Opis predmeta

21M38002 - Kontrastivna istraživanja ukrajinskog jezika i književnosti

Specifikacija predmeta
Naziv Kontrastivna istraživanja ukrajinskog jezika i književnosti
Akronim 21M38002
Studijski program Bibliotekarstvo i informatika,Jezik, književnost, kultura
Modul modul Anglistika, modul Iberijske studije, modul Književnost i kultura, modul Komunikacija, mediji i kultura, modul Nastava stranih jezika, modul Orijentalne studije, modul Romanistika, modul Slavistika
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
    Uslovljenost drugim predmetima Završene osnovne studije Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Predmet Kontrastivna istraživanja ukrajinskog jezika i književnosti ima za cilj da se studenti na diplomskim-master studijama osposobe za kompetentno samostalno istraživanje u oblasti uporednog proučavanja ukrajinskog jezika i književnosti, da im se pruži uvid u aktualne pravce savremene ukrajinistike i srbistike, kako lingvističke tako i književnoistorisjke i književnoteorijske, kao i u pojmovno-metodološki aparat kontrastivnih istraživanja.
    Ishodi učenja (stečena znanja) U ishodu predmeta Kontrastivna istraživanja ukrajinskog jezika i književnosti studenti na diplomskim-master studijama dobijaju sistematizovano znanje iz oblasti uporedne analize ukrajinskog i srpskog jezika na leksičkom i gramatičkom nivou, kao i u oblasti komparativne književnosti i stiču kompetentnost za samostalno naučno istraživanje pomenute problematike.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Kontrastivna istraživanja ukrajinskog jezika i književnosti: struktura kursa, osnovni pojmovi, metode i zadaci. Aktuelno stanje kontrastivnih istraživanja ukrajinskog i srpskog jezika. Aktuelno stanje istraživanja ukrajinsko-srpskih kulturnih i književnih veza. Ukrajinsko-srpski slavistički kontakti u 19. i 20. veku. Kontrastivna gramatika ukrajinskog i srpskog jezika. Proučavanje procesa gramatikalizacije u ukrajinskom i srpskom jeziku. Kontrastivna analiza glagolskih oblika u ukrajinskom i srpskom jeziku. Problemi kontrastivnog istraživanja akcionalnih glagolskih klasa u ukrajinskom i srpskom jeziku. Komunikativni frazeologizmi u ukrajinskom i srpskom jeziku (komunikativne formule i sintaksički frazeologizmi). Jezička slika sveta Ukrajinaca i Srba na primeru proučavanja leksike i gramatičkih kategorija. Kognitivnolingvistička kontrastivna istraživanja ukrajinskog i srpskog jezika. Ukrajinsko-srpska leksikografija. Teme, ideje, sižeji, likovi kao elementi tipološkog poređenja u komparativnom proučavanju ukrajinske i srpske književnosti. Eksplikacija komparativne ukrajinsko-srpske problematike u savremenim istraživanjima književnosti sa akcentom na intertekstualnost, intermedijalnost, interdisciplinarnost. Imagološki aspekt interpretacije dela: književni etnoimidž Ukrajinaca i Srba. Specifično i zajedničko u estetsko-stilskim tokovima književnosti u Ukrajini i Srbiji na primeru postmodernizma.
    Sadržaj praktične nastave Student je obavezan da napiše kraći istraživački rad iz oblasti kontrastivne analize ukrajinskog jezika ili komparativne književnosti, koji brani na ispitu. Student takođe može da napiše prikaz monografije iz oblasti koja se proučava ili da nastupi s referatom na naučnoj konferenciji, što srazmerno kvalitetu utiče na ocenu.
    Literatura
    1. Lj.Popović, Kontrastivna gramatika ukrajinskog i srpskog jezika. Beograd: SANU, 2014.
    2. Lj.Popović, Jezička slika sveta: kognitivni aspekt kontrastivne analize. Beograd: Filološki fakultet, 2008.
    3. Lj.Popović, Fokusna perspektiva ukrajinske književnosti. Beograd: Filološki fakultet, 2006, 265 str.
    4. Lj. Popović, V. Jarmak, Ukrajinsko-srpska kontrastivna jezička istraživanja // Kontrastivna jezička istraživanja srpskog i drugih jezika, ur. P.Piper, SANU, Odbor za srpski jezik u svetlu savremenih lingvističkih teorija, Beograd 2010, 263−280.
    5. D. Nalivaйko, Komparativіstika й іstorія lіteraturi. Kiїv: Akta, 2007.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Interaktivna predavanja, verbalno-tekstualne i demonstrativne metode, konsultacije, izrada referata i seminarskih radova
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 40
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari 50