Biblioteka Katedre za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima

Biblioteka Katedre (pod tradicionalnim imenom „Biblioteka Srpskog seminara”) među najbogatijim je bibliotekama svoje vrste na Balkanu. Stvorena već u doba Liceja, razvijala se zajedno sa Velikom školom i Univerzitetom. Od 1919. godine pripada Srpskom seminaru i uz matičnu Seminarsku biblioteku čine je i u celom slavističkom svetu poznata Jagićeva biblioteka (čine je 11.824 inventarne jedinice), koju je Univerzitet 1919. godine kupio i 1923. u potpunosti preneo u Beograd iz Beča. Pored nje, u fondu biblioteke nalaze se i bilioteke-legati Ljube Stojanovića (2.974 inv. jedinica), Živka Stefanovića (1.665 naslova sa 3.586 svezaka, od kojih je 57 naslova časopisa), Radosava Boškovića (447 inv. jedinice), Mihajla Stevanovića (462), Berislava Nikolića (530), Draga Ćupića (1200) i Biblioteka Više pedagoške škole.

Fond biblioteke Katedre za srpski jezik sastoji se iz monografskih i serijskih publikacija. Bibliotečka građa je raspoređena u više celina. Biblioteka ima preko 85.000 naslova monografskih publikacija i 850 naslova serijskih publikacija (preko 26.000 svezaka). Značajan deo fonda ove biblioteke čine rečnici (1.050 naslova) i veliki broj separata (preko 6.000 naslova). Ukupan njen fond iznosi oko 130.000 knjiga, što je svrstava u red najbogatijih biblioteka ove vrste na Balkanu.

Fond biblioteke moguće je pretražiti preko lisnih kataloga u samoj biblioteci (autorski i predmetni katalog), ali i preko elektronskog kataloga COBISS.

Korisnici biblioteke Katedre za srpski jezik jesu studenti i profesori Filološkog fakulteta (pre svega studenti srbističkih katedara, ali i ostali studenti kojima je srpski jezik izborni predmet). Usluge ove biblioteke koriste i saradnici  Univerziteta u Beogradu, kao i saradnici naučnih instituta.

• Izdavanje knjiga: 9.00–14.00
  • Obavezno naručivanje knjiga 24 sata ranije putem imejla.
  • 011/2021-787