Leksikografski seminar

Vreme 30. novembar 2023. 11:30
Predavač prof. dr Mira Milić, prof. dr Olga Panić Kavgić, msr Aleksandra Kardoš Stojanović (Univerzitet u Novom Sadu)
Mesto SALA MSC NA FILOLOŠKOM FAKULTETU

NOVI ENGLESKO-SRPSKI REČNIK SPORTSKIH TERMINA:
ŠTA, KAKO I ZAŠTO

Sažetak:

Maratonski pohod stvaranja englesko-srpskog terminološkog rečnika sadrži bezbroj teško prohodnih deonica. Neke su od njih: svest o činjenici da je rečnik, po prirodi stvari, nedovršeno delo; adaptacija termina iz engleskog jezika u srpskom; usklađivanje normi jezika i struke; problem leksičke odrednice; te, nadasve, digitalna revolucija u samoj leksikografiji koja problematizuje tradicionalnu formu i sadržinu rečnika uopšte. Retrospektivom pređenog puta do objavljivanja Novog englesko-srpskog rečnika sportskih termina 2021. godine, autorke će predstaviti važnije probleme, načine na koje su rešeni i argumente kojima su se rukovodile u donošenju odluka.

ZOOM
► ID broj: 971  2103  1235