Najčešća pitanja o izbornim predmetima i jezicima

Kako i kada prijavljujem izborne predmete?

Predmeti se biraju i prijavljuju putem studentskog servisa na početku svakog semestra: u oktobru za zimski, a u februaru za letnji semestar. Iz raznovrsne ponude biraćete izborne predmete u skladu sa sopstvenim interesovanjima, vodeći računa o tome da možete pohađati nastavu, to jest da se časovi iz izbornih predmeta ne poklapaju s obaveznim predmetima.

Šta je izborni (drugi strani) jezik?

Izborni (tzv. pomoćni) strani jezici (Savremeni strani jezik P-1–P-4) izučavaju se 4 semestra i spadaju u grupu stručno-aplikativnih (SA) izbornih predmeta. Na većini studijskih programa i modula Filološkog fakulteta izborni jezik se bira u prva 4 semestra studija (ali ne i na svim: na nekim katedrama izborni jezik predviđen je od petog do osmog semestra – detaljnu strukturu studijskih programa naći ćete u Informatoru.

Kada se opredeljujem za drugi strani jezik, pri upisu ili kasnije?

Izborni jezik birate kada počne nastava, u onom trenutku kada na vašem programu taj jezik dođe na red: ako ga po programu imate od prvog semestra, birate ga na početku studija i školske godine u oktobru, a ako ga imate na nekim višim godinama, birate ga na početku tih godina. Pretprijava za izborni jezik obavlja se putem onlajn formulara koji se objavljuje na internet stranici Fakulteta početkom oktobra.

Da li nam je potrebno predznanje za drugi jezik?

Pomoćni, tj. izborni jezik na nekim katedrama zahteva predznanje – najčešće za školske jezike, ali ne sve – ovo varira od katedre do katedre, pa je potrebno da se informišete na katedrama, kao i u odeljku o pomoćnim jezicima na internet stranici Fakulteta.