Навигација

Немачки језик, књижевност, култура

Обавештења

Архива вести

Студијски програм – Основне академске студије

Немачки језик, књижевност, култура
Студије Немачког језика, књижевности и културе на Универзитету у Београду имају најдужу традицију и најсвеобухватнију понуду у Републици Србији. На Универзитету у Београду немачки језик предаје се од самог његовог оснивања 1904/1905. године, а пре тога, на његовој претречи – Великој школи.

Основне студије Немачког језика, књижевности и културе на Катедри за германистику Филолошког факултета у Београду трају 4 године, а после њих усавршавање у струци можете наставити на мастер студијама у трајању од једне године, и на докторским студијама у трајању од три године.

Студијски програм – Мастер академске студије

На мастер академским студијама студенти се припремају за самостално бављење свим делатностима за које се компетенције стичу усвајањем савремених знања у области језика, књижевности, културе, наставе, публицистике, преводилаштва, лекторског, уредничког и редакторског посла.

Студенти се обучавају за самостално бављење научно-истраживачким радом и примену стечених знања у стручном бављењу језиком, књижевношћу и културом, као и за даље усавршавање на студијама трећег степена (докторским академским студијама).

Уколико се определите за мастер студије Немачког језика на Филолошком факултету у Београду, уписујете се на студијски програм Језик, књижевност, култура (ЈКК). Овај програм нуди вам низ германистичких предмета, као и могућност да пишете мастер рад на тему из области германистике. студијма

Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Германске студије: Северна и Западна Европа, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење и Српски језик као страни.

Историјат

Зачeтак Катедре за германистику везују се за 1839. годину, када је немачки језик уведен у наставне планове Лицеја. Ванредна катедра немачког језика, како се тада звала, основана је 1852. године, а прерастањем Лицеја у Велику школу 1863. године немачки језик се учи у склопу Опште историје књижевности. Затим се оснива засебна студијска група „Немачки језик и књижевност, теорија књижевности“. Мећу истакнутим професорима који су предавали на Катедри за германистику у првим годинама оснивања Универзитета у Београду (1905) истичу се Милош Тривунац и Перо Слијепчевић. После пензионисања проф. др Пере Слијепчевића, 1958. године, за шефа Катедре изабран је проф. др Миљан Мојашевић. У наредном периоду Катедру за германистику су између осталих водили проф. др Јован Ђукановић, проф. др Зоран Жилетић, проф. др Слободан Грубачић.

Студијски програм има за циљ да пружи студентима широко образовање из области немачког језика, књижевности и културе.

Катедра за германистику има развијену међународну сарадњу, пре свега са земљама немачког говорног подручја, као и сарадњу са немачким културним институцијама, као што су Немачка служба за академску размену (DAAD), Goethe-Institut Београд, Амбасада СР Немачке, Аустријска амбасада, и другим.

Библиотека

Библиотека Катедре за германистику у свом фонду поседује преко 35.000 књига и 190 наслова часописа. У оквиру фонда Библиотеке налази се Легат Слободана Глумца, а у обради је и легат проф. др Срђана Богосављевића. Као издвојена збирка чувају се докторски и магистарски радови одбрањени на Катедри за германистику. Библиотека такође поседује богату референсну збирку речника, енциклопедија и приручника.

Од информационих инструмената, Библиотека располаже са два лисна каталога, алфабетским и предметним, и електронским каталогом који је у изради.

У читаоници, корисницима Библиотеке су на располагању рачунари са могућношћу претраживања онлине каталога Библиотеке и узајамне библиографске базе COBISS.

  • Радно време библиотеке
  • Рад са корисницима (издавање и враћање књига) сваког радног дана од 09 до 17 часова
  • Библиотекар: Милан Тодоровић
  • 011/2021-698

Важне информације

Контакти

  • Заменик управника Катедре
  • проф. др Софија Биланџија
  • канцеларија 414