Odložen sastanak povodom realizacije obave...
Odlaže se sastanak povodom realizacije obavezne stručne prakse zakazan za utorak 17. decembra. Blagovremeno ćemo...
Odlaže se sastanak povodom realizacije obavezne stručne prakse zakazan za utorak 17. decembra. Blagovremeno ćemo...
U utorak, 17. decembra 2024. godine u 16 časova u slušaonici 427 održaće se sastanak povodom realizacije obavezn...
Otkazuje se današnje predavanje (25. 11. 2024.) iz predmeta Akademske veštine na MAS.
Promenjen je termin predavanja iz predmeta Prevođenje i kultura na MAS kod doc. dr Dobrile Begenišić. Molimo studen...
U petak 8. 11. 2024. godine časovi kod lektorke Freye Schuen neće se držati.
Termin sastanka je 8.11.2024. u 11.30 u sali 428. Čas iz tog termina pomera se za 9.45 u nemačkoj čitaonici.
Od naredne nedelje počeće BESPLATNI časovi korejskog jezika.
Predavanja kod prof. dr Olivere Durbabe u sredu 9. 10. 2024. godine neće se držati.
Nemački jezik, književnost, kultura
Studije Nemačkog jezika, književnosti i kulture na Univerzitetu u Beogradu imaju najdužu tradiciju i najsveobuhvatniju ponudu u Republici Srbiji. Na Univerzitetu u Beogradu nemački jezik predaje se od samog njegovog osnivanja 1904/1905. godine, a pre toga, na njegovoj pretreči – Velikoj školi.
Osnovne studije Nemačkog jezika, književnosti i kulture na Katedri za germanistiku Filološkog fakulteta u Beogradu traju 4 godine, a posle njih usavršavanje u struci možete nastaviti na master studijama u trajanju od jedne godine, i na doktorskim studijama u trajanju od tri godine.
Na master akademskim studijama studenti se pripremaju za samostalno bavljenje svim delatnostima za koje se kompetencije stiču usvajanjem savremenih znanja u oblasti jezika, književnosti, kulture, nastave, publicistike, prevodilaštva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog posla.
Studenti se obučavaju za samostalno bavljenje naučno-istraživačkim radom i primenu stečenih znanja u stručnom bavljenju jezikom, književnošću i kulturom, kao i za dalje usavršavanje na studijama trećeg stepena (doktorskim akademskim studijama).
Ukoliko se opredelite za master studije Nemačkog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu, upisujete se na studijski program Jezik, književnost, kultura (JKK). Ovaj program nudi vam niz germanističkih predmeta, kao i mogućnost da pišete master rad na temu iz oblasti germanistike. studijma
Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Germanske studije: Severna i Zapadna Evropa, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje i Srpski jezik kao strani.
Začetak Katedre za germanistiku vezuju se za 1839. godinu, kada je nemački jezik uveden u nastavne planove Liceja. Vanredna katedra nemačkog jezika, kako se tada zvala, osnovana je 1852. godine, a prerastanjem Liceja u Veliku školu 1863. godine nemački jezik se uči u sklopu Opšte istorije književnosti. Zatim se osniva zasebna studijska grupa „Nemački jezik i književnost, teorija književnosti“. Meću istaknutim profesorima koji su predavali na Katedri za germanistiku u prvim godinama osnivanja Univerziteta u Beogradu (1905) ističu se Miloš Trivunac i Pero Slijepčević. Posle penzionisanja prof. dr Pere Slijepčevića, 1958. godine, za šefa Katedre izabran je prof. dr Miljan Mojašević. U narednom periodu Katedru za germanistiku su između ostalih vodili prof. dr Jovan Đukanović, prof. dr Zoran Žiletić, prof. dr Slobodan Grubačić.
Studijski program ima za cilj da pruži studentima široko obrazovanje iz oblasti nemačkog jezika, književnosti i kulture.
Katedra za germanistiku ima razvijenu međunarodnu saradnju, pre svega sa zemljama nemačkog govornog područja, kao i saradnju sa nemačkim kulturnim institucijama, kao što su Nemačka služba za akademsku razmenu (DAAD), Goethe-Institut Beograd, Ambasada SR Nemačke, Austrijska ambasada, i drugim.
Biblioteka Katedre za germanistiku u svom fondu poseduje preko 35.000 knjiga i 190 naslova časopisa. U okviru fonda Biblioteke nalazi se Legat Slobodana Glumca, a u obradi je i legat prof. dr Srđana Bogosavljevića. Kao izdvojena zbirka čuvaju se doktorski i magistarski radovi odbranjeni na Katedri za germanistiku. Biblioteka takođe poseduje bogatu referensnu zbirku rečnika, enciklopedija i priručnika.
Od informacionih instrumenata, Biblioteka raspolaže sa dva lisna kataloga, alfabetskim i predmetnim, i elektronskim katalogom koji je u izradi.
U čitaonici, korisnicima Biblioteke su na raspolaganju računari sa mogućnošću pretraživanja online kataloga Biblioteke i uzajamne bibliografske baze COBISS.
Važne informacije