Навигација

Чешки језик, књижевност, култура

Студијски програм – Основне академске студије

Чешки језик, књижевност, култура
Како се из самог назива студијске групе може закључити, током основних академских студија које трају четири године, односно осам семестара, студенти ће постепено савладавати чешки језик кроз комуникацију са контрактуалним лектором и професорима који ће их упознавати са теоријским изучавањем савременог језика и историјском граматиком.

Изучавање чешког језика оспособиће студенте да у веома кратком периоду почну да читају најзначајнија дела чешке књижевности у оригиналу. Међутим, чешка књижевност је одувек уживала велику пажњу и поштовање наше читалашке публике, стога су књиге великог броја чешких књижевника преведене на српски језик, што омогућава лако и брзо упознавање студената са класицима чешке књижевности и са савременим књижевном продукцијом. Засебно изучавање чешке културе је веома важно јер студентима омогућава увид не само у чешку историјску и културну традицију, већ, пре свега, у савремене токпве када су у питању уметничке, образовне и политичке манифестације, али и привредни и економски односи које Чешка има са нашом земљом. Сазнања која се стичу из области чешке културе студентима такође могу да помогну да се лакше определе за образовни профил на мастер и докторским академским студијама.

Студијски програм – Мастер академске студије

На мастер академским студијама студенти стичу нова теоријска, практична и стручна знања, чиме се даље оспособљавају за обављање различитих послова у струци. Наставним садржајима мастер студија надограђују се знања стечена на основним академским студијама у одговарајућим областима. Студенти похађају курсеве којима спецификују стечена знања, а такође стичу знања о облицима академског истраживачког рада која ће применити приликом израде мастер завршног рада.

Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Славистика, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење, Српски језик као страни и Српски језик (Српски као страни за слависте).

Историјат

Оснивање српске бохемистике у блиској је вези са делатношћу професора Радована Кошутића (1866–1949), чијом је заслугом била формирана посебна Катедра за источне и западне словенске језике и књижевности на Великој школи у Београду. Професор Кошутић је радио на овој Катедри све до почетка Другог светског рата, држећи курсеве из руског и пољског језика. Међутим, коначном настанку београдске бохемистике допринела су још два важна фактора. Пре свега, ради се о потписивању културне конвенције између Чехословачке и Југославије након Првог светског рата, на основу које су биле успостављене блиске везе између Универзитета и научних институција две земље, а самим тим била је реализована и размена студената. Потом је установљењу бохемистике на Универзитету допринело и присуство др Отокара Колмана (1887–1955) у периоду између два светска рата, који је овде радио у својству лектора за чешки језик. Др Отокар Колман је по струци био класичан филoлог, те је касније на Београдском универзитету положио српскохрватску лингвистику, а на Карловом универзитету је докторирао на чешким преводима Горског вјенца. Овај истакнути научни радник, држао је курсеве чешког језика од 1925. до краја школске 1939/40. године.

Активности и сарадња

Захваљујући доброј сарадњи са чешким универзитетима и захваљујући реализацији програма Еразумус размене наставника и студената, наши студенти често имају прилику не само да одлазе на студијски боравак на различите универзитете у Чешкој, већ да на нашем факултету слушају предавања еминентних чешких слависта, лингвиста и професора књижевности. Добра међууниверзитетска сарадња (са Карловим универзитетом у Прагу, Масариковим универзитетом у Брну, Универзитетом у Чешким Будјејовицама као и Универзитетом у Пардубицама) омогућава наставак студирања у Чешкој, како на основним и мастер академским студијама, тако и на докторским студијама различитих друштвено-хуманистичких факултета .

Контакти

  • Управник Катедре
  • проф. др Јелена Гинић