Navigacija

Češki jezik, književnost, kultura

Studijski program – Osnovne akademske studije

Češki jezik, književnost, kultura
Kako se iz samog naziva studijske grupe može zaključiti, tokom osnovnih akademskih studija koje traju četiri godine, odnosno osam semestara, studenti će postepeno savladavati češki jezik kroz komunikaciju sa kontraktualnim lektorom i profesorima koji će ih upoznavati sa teorijskim izučavanjem savremenog jezika i istorijskom gramatikom.

Izučavanje češkog jezika osposobiće studente da u veoma kratkom periodu počnu da čitaju najznačajnija dela češke književnosti u originalu. Međutim, češka književnost je oduvek uživala veliku pažnju i poštovanje naše čitalaške publike, stoga su knjige velikog broja čeških književnika prevedene na srpski jezik, što omogućava lako i brzo upoznavanje studenata sa klasicima češke književnosti i sa savremenim književnom produkcijom. Zasebno izučavanje češke kulture je veoma važno jer studentima omogućava uvid ne samo u češku istorijsku i kulturnu tradiciju, već, pre svega, u savremene tokpve kada su u pitanju umetničke, obrazovne i političke manifestacije, ali i privredni i ekonomski odnosi koje Češka ima sa našom zemljom. Saznanja koja se stiču iz oblasti češke kulture studentima takođe mogu da pomognu da se lakše opredele za obrazovni profil na master i doktorskim akademskim studijama.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za obavljanje različitih poslova u struci. Nastavnim sadržajima master studija nadograđuju se znanja stečena na osnovnim akademskim studijama u odgovarajućim oblastima. Studenti pohađaju kurseve kojima specifikuju stečena znanja, a takođe stiču znanja o oblicima akademskog istraživačkog rada koja će primeniti prilikom izrade master završnog rada.

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Slavistika, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje, Srpski jezik kao strani i Srpski jezik (Srpski kao strani za slaviste).

Lista predmeta

Istorijat

Osnivanje srpske bohemistike u bliskoj je vezi sa delatnošću profesora Radovana Košutića (1866–1949), čijom je zaslugom bila formirana posebna Katedra za istočne i zapadne slovenske jezike i književnosti na Velikoj školi u Beogradu. Profesor Košutić je radio na ovoj Katedri sve do početka Drugog svetskog rata, držeći kurseve iz ruskog i poljskog jezika. Međutim, konačnom nastanku beogradske bohemistike doprinela su još dva važna faktora. Pre svega, radi se o potpisivanju kulturne konvencije između Čehoslovačke i Jugoslavije nakon Prvog svetskog rata, na osnovu koje su bile uspostavljene bliske veze između Univerziteta i naučnih institucija dve zemlje, a samim tim bila je realizovana i razmena studenata. Potom je ustanovljenju bohemistike na Univerzitetu doprinelo i prisustvo dr Otokara Kolmana (1887–1955) u periodu između dva svetska rata, koji je ovde radio u svojstvu lektora za češki jezik. Dr Otokar Kolman je po struci bio klasičan filolog, te je kasnije na Beogradskom univerzitetu položio srpskohrvatsku lingvistiku, a na Karlovom univerzitetu je doktorirao na češkim prevodima Gorskog vjenca. Ovaj istaknuti naučni radnik, držao je kurseve češkog jezika od 1925. do kraja školske 1939/40. godine.

Aktivnosti i saradnja

Zahvaljujući dobroj saradnji sa češkim univerzitetima i zahvaljujući realizaciji programa Erazumus razmene nastavnika i studenata, naši studenti često imaju priliku ne samo da odlaze na studijski boravak na različite univerzitete u Češkoj, već da na našem fakultetu slušaju predavanja eminentnih čeških slavista, lingvista i profesora književnosti. Dobra međuuniverzitetska saradnja (sa Karlovim univerzitetom u Pragu, Masarikovim univerzitetom u Brnu, Univerzitetom u Češkim Budjejovicama kao i Univerzitetom u Pardubicama) omogućava nastavak studiranja u Češkoj, kako na osnovnim i master akademskim studijama, tako i na doktorskim studijama različitih društveno-humanističkih fakulteta .

Kontakti