Навигација

Пољски језик, књижевност, култура

Студијски програм – Основне академске студије

Пољски језик, књижевност, култура
Студије полонистике подразумевају предано проучавање пољског језика, књижевности и културе, као и вишевековне историје и традиције Пољака, уз честе осврте на најновија научна и уметничка достигнућа. Савремени уџбеници, богата библиотека и модерна технологија, с једне, као и посете књижевника, преводилаца, професора и дипломата, са друге стране, чине нашу наставу интерактивном и утолико занимљивијом и инспиративнијом.

Рад у малим групама гарантује пак сваком студенту посвећеност професора и брз напредак. Предвиђени ниво познавања пољског језика по завршеним студијама је Ц1.

Похађањем другог обавезног словенског и једног изборног језика, студенти ће, на различитим нивоима, овладати чак трима новим језицима. Захваљујући програму ЈКК, упознаће се са још једном словенском а, сходно интересовањима, и многим другим светским књижевностима и културама.

Студијски програм – Мастер академске студије

На мастер академским студијама студенти стичу нова теоријска, практична и стручна знања, чиме се даље оспособљавају за обављање различитих послова у струци. Наставним садржајима мастер студија надограђују се знања стечена на основним академским студијама у одговарајућим областима. Студенти похађају курсеве којима спецификују стечена знања, а такође стичу знања о облицима академског истраживачког рада која ће применити приликом израде мастер завршног рада.

Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Славистика, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење,Српски језик као страни и Српски језик (Српски као страни за слависте).

Историјат

Полонистика у најширем смислу означава познавање свих облика духовне и материјалне културе пољског народа. У ужем смислу под полонистиком се подразумева филолошка, славистичка дисциплина, неговање знања о пољском језику и књижевности, засновано на научном методу хуманистичких наука. Интересовања и различити видови популарисања културних вредности пољског народа јавили су се код нас доста рано, али полонистика као дисциплина у ужем смислу утемељена је крајем XIX века, као део славистике.

Крајем 1894. године расписан је конкурс за наставника словенских језика, на који се јавио књижевник Радован Кошутић (1866–1949). По спроведеном избору, решењем министра просвете и црквених дела од 1/12. јануара 1895, Кошутић је постављен за “привременог учитеља руског, пољског и чешког језика и књижевности”. Од тада све три славистичке области, па тако и полонистика, имају непрекинути континуитет у нашој високошколској настави. Од оснивања Универзитета (1905) Кошутић је најпре доцент, од 1919. ванредни, а од 1922. године редовни професор на Катедри за источне и западне словенске језике и књижевности Филозофског факултета.

Активности и сарадња

Захваљујући дугогодишњој сарадњи са партнерским институцијама, универзитетима у Пољској, наши студенти имају могућност да путем стипендија у току студија реализују редовне летње и семестралне стипендије на Варшавском и другим пољским универзитетима.

Мале групе студената омогућавају сваком студенту који за тим покаже интересовање да током студија макар једном борави у Пољској, а пољском језику ће вас подучавати и матерњи говорник – страни лектор. Имаћете прилике да разговарате са савременим пољским писцима, научницима и дипломатама.

Контакти

  • Управник Катедре
  • проф. др Јелена Гинић

Запослени

редовни професор

доцент

виши лектор

Сарадници