Navigacija

Poljski jezik, književnost, kultura

Studijski program – Osnovne akademske studije

Poljski jezik, književnost, kultura
Studije polonistike podrazumevaju predano proučavanje poljskog jezika, književnosti i kulture, kao i viševekovne istorije i tradicije Poljaka, uz česte osvrte na najnovija naučna i umetnička dostignuća. Savremeni udžbenici, bogata biblioteka i moderna tehnologija, s jedne, kao i posete književnika, prevodilaca, profesora i diplomata, sa druge strane, čine našu nastavu interaktivnom i utoliko zanimljivijom i inspirativnijom.

Rad u malim grupama garantuje pak svakom studentu posvećenost profesora i brz napredak. Predviđeni nivo poznavanja poljskog jezika po završenim studijama je C1.

Pohađanjem drugog obaveznog slovenskog i jednog izbornog jezika, studenti će, na različitim nivoima, ovladati čak trima novim jezicima. Zahvaljujući programu JKK, upoznaće se sa još jednom slovenskom a, shodno interesovanjima, i mnogim drugim svetskim književnostima i kulturama.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za obavljanje različitih poslova u struci. Nastavnim sadržajima master studija nadograđuju se znanja stečena na osnovnim akademskim studijama u odgovarajućim oblastima. Studenti pohađaju kurseve kojima specifikuju stečena znanja, a takođe stiču znanja o oblicima akademskog istraživačkog rada koja će primeniti prilikom izrade master završnog rada.

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Slavistika, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje,Srpski jezik kao strani i Srpski jezik (Srpski kao strani za slaviste).

Lista predmeta

Istorijat

Polonistika u najširem smislu označava poznavanje svih oblika duhovne i materijalne kulture poljskog naroda. U užem smislu pod polonistikom se podrazumeva filološka, slavistička disciplina, negovanje znanja o poljskom jeziku i književnosti, zasnovano na naučnom metodu humanističkih nauka. Interesovanja i različiti vidovi popularisanja kulturnih vrednosti poljskog naroda javili su se kod nas dosta rano, ali polonistika kao disciplina u užem smislu utemeljena je krajem XIX veka, kao deo slavistike.

Krajem 1894. godine raspisan je konkurs za nastavnika slovenskih jezika, na koji se javio književnik Radovan Košutić (1866–1949). Po sprovedenom izboru, rešenjem ministra prosvete i crkvenih dela od 1/12. januara 1895, Košutić je postavljen za “privremenog učitelja ruskog, poljskog i češkog jezika i književnosti”. Od tada sve tri slavističke oblasti, pa tako i polonistika, imaju neprekinuti kontinuitet u našoj visokoškolskoj nastavi. Od osnivanja Univerziteta (1905) Košutić je najpre docent, od 1919. vanredni, a od 1922. godine redovni profesor na Katedri za istočne i zapadne slovenske jezike i književnosti Filozofskog fakulteta.

Aktivnosti i saradnja

Zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa partnerskim institucijama, univerzitetima u Poljskoj, naši studenti imaju mogućnost da putem stipendija u toku studija realizuju redovne letnje i semestralne stipendije na Varšavskom i drugim poljskim univerzitetima.

Male grupe studenata omogućavaju svakom studentu koji za tim pokaže interesovanje da tokom studija makar jednom boravi u Poljskoj, a poljskom jeziku će vas podučavati i maternji govornik – strani lektor. Imaćete prilike da razgovarate sa savremenim poljskim piscima, naučnicima i diplomatama.

Kontakti

Zaposleni

redovni profesor

docent

viši lektor

Saradnici