Navigacija

Opis predmeta

21D08013 - Teorija, aktivizam i kulturne/umetničke prakse: feministička štampa u Srbiji 90-ih i 2000-ih godina

Specifikacija predmeta
Naziv Teorija, aktivizam i kulturne/umetničke prakse: feministička štampa u Srbiji 90-ih i 2000-ih godina
Akronim 21D08013
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Jezik, modul Književnost, modul Kultura, modul Srpska književnost, modul Srpski jezik
Tip studija doktorske akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 9.0 Status predmeta izborni
      Uslovljenost drugim predmetima Nema. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je dvojak: da opiše i ispita vezu između teorije, aktivizma i kulturnih/umetničkih praski u feminističkoj štampi iz 90-ih godina (posebno u časopisima ProFemina, Ženske studije, Feminističke sveske); i da ispita da li se i na koji način ta veza promenila u časopisima jasnije naučne/akademske orijentacije u oblasti feminističke teorije i teorije roda, pokrenutim u 2000-im (poput časopisa Genero i Knjiženstvo).
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će se upoznati sa feminističkom štampom s kraja 20. veka, kao i s početka 21. veka, koja predstavlja dragocen izvor za buduća istraživanja (Ženske studije, Feminističke sveske, ProFemina, Genero); kulturnom i političkom istorijom iz druge perspektive, koja se razlikuje od dominantne perspektive; tesnom vezom između svakodnevnog života, ženskog pokreta i književnosti/umetničkih praksi; jednim aspektom istorije neformalnog obrazovanja – časopisima; feminističkom istorijom medija.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave I) Uvodna razmatranja: Istorija ženskog/feminističkog pokreta u Jugoslaviji, odnosno Srbiji. Zahtevi žena i problemi na koje su nailazile. Važni datumi. Gde su „koreni“ domaćeg feminizma i da li ima smisla tražiti ih? Ko čini savremeni feministički pokret (ili, pokrete)? II) Problemi i teme: Uvodnik kao program časopisa. Legitimacija feminističkog znanja u časopisima: teorijski/ideološki zaokreti. Upotreba kritičke analize diskursa u analizi odabranih članaka da bi se preispitali pojmovi književnosti, angažovane književnosti, amaterske književnosti, politike književnosti, ispovednog iskaza i traume. III) Zaključna razmatranja: Stvaranje prostora za feminističku teoriju u naučnoj periodici u Srbiji. Istorija ženske književnosti u savremenoj periodici.
      Sadržaj praktične nastave Čitanje, analiza i tumačenje odabranih tekstova, izrada samostalnog istraživačkog rada.
      Literatura
      1. Lukić, Jasmina, „Ženske/rodne studije i problemi disciplinizacije: uloga časopisa“, u: Feministički časopisi u Srbiji, ur. D. Dojčinović i A. Kolarić, Beograd, 2018, 143-163.
      2. Đurić, Dubravka, „Feministički i ženski časopisi u postjugoslovenskim kulturama“, ProFemina, specijalni broj, leto-jesen 2011, str. 263–282.
      3. Klanjac, Ana, „Online feminizam: feministički internetski portal kao platforma za aktivizam“, Treća, br. 1-2, vol. XVII, 2015.
      4. Hemmings, Clare, Why Stories Matter, Duke University Press, 2011.
      5. Kolarić, Ana, „Uređivačke politike u feminističkim akademskim časopisima“, Feministički časopisi u Srbiji, ur. D. Dojčinović i A. Kolarić, Beograd, 2018, 24-40.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      4
      Metode izvođenja nastave Predavanja, diskusije i tumačenja.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 70
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari