Navigacija

Opis predmeta

21M25001 - Savremeni albanski jezik - jezičke veštine i konverzacija

Specifikacija predmeta
Naziv Savremeni albanski jezik - jezičke veštine i konverzacija
Akronim 21M25001
Studijski program Bibliotekarstvo i informatika,Jezik, književnost, kultura,Prevođenje
Modul modul Anglistika, modul Iberijske studije, modul Jezik i lingvistika, modul Književnost i kultura, modul Komunikacija, mediji i kultura, modul Nastava stranih jezika, modul Orijentalne studije, modul Romanistika, modul Slavistika
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljenost drugim predmetima Nivo znanja albanskog jezika B2 prema Zajedničkom evropskom okviru. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Razvijanje sintaksičke, frazeološke, leksičke, kulturološke i komunikativne kompetencije na nivou C1 i C2. Kroz ovaj kurs nastavnik upoznaje studenta sa ključnim pojmovima i različitim lingvističkim teorijama vezanim za tekst i diskurs. Studenti će se na ovom kursu upoznati sa međusobnim odnosima i mehanizmima interakcije između diskurzivnih praksi, kroz ispitivanje ideoloških značenja jezičkih izbora govornika i obrazaca distribucije tih izbora.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student je u stanju da razume apstraktne i složene govorne iskaze, radio i tv emisije. Sposoban je da se sa višim stepenom preciznosti izrazi pismeno ili usmeno na albanskom jeziku, na bilo koju temu iz socijalnog, profesionalnog ili kulturnog života. Komunicira tečno i spontano. Stekao je dobre prevodilačke kompetencije. Studenti će proširiti tekstualnu i pragmatičku kompetenciju u analizi, recepciji i produkciji govornih činova i tekstova na savremenom albanskom jeziku. Studenti će se pripremiti za primenu stečenih znanja u različitim oblastima profesionalne komunikacije. Student će naučiti da iz različitih uglova pristupa različitim vrstama teksta i steći će oruđa kojim ga može razložiti iz semantičkog, sintaksičkog i pragmatičkog ugla. Upoznavanje sa osnovnim konceptima upotrebe jezika u društvenim praksama i strukturama u cilju razvoja kritičkog mišljenja i opštih istraživačkih kompetencija i autonomije u istraživačkom radu, kao i sposobnosti za argumentovano i kompetentno samostalno zaključivanje. Razvijanje znanja stečenih na osnovnim akademskim studijama.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Verbalna komunikacija na albanskom i srpskom jeziku: sličnosti i razlike. Kontekst i kotekst. Sagledavanje razlike između srpskog i albanskog jezika na morfosintaksičkom, leksičko-semantičkom i diskursnom nivou. Jezičke veštine.
    Sadržaj praktične nastave Pismena medijacija sa srpskog na albanski i obrnuto; prevođenje tekstova različitih vrsta. Vežbe razumevanja novinskih članaka i snimljenih tv i radio emisija; vežbe usmenog i pismenog izražavanja. Diskusije na aktuelne teme, izlaganja, pisanje eseja, članaka, rezime, pisama, izveštaja. Konsekutivno prevođenje.
    Literatura
    1. Bassnett Susan, Translation studies, London / New York, Routledge, 2010.
    2. Eko Umberto, Kazati gotovo istu stvar (Iskustvo prevođenja), Paideia, Beograd, 2011.
    3. Hlebec Boris: Opšta načela prevođenja, Naučna knjiga, Beograd, 2009.
    4. Tupja Edmond, Pro translatore, Ombra GVG, Tiranë 2004.
    5. Tupja Edmond, Këshilla një përkthyesi të ri, Onufri, Tiranë 2000.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Priprema prevoda, eseja, izveštaja, rezimea, članaka uz upotrebu rečnika i priručnika. Objašnjenja na osnovu grešaka studenata. Komunikativna i interaktivna nastava kroz diskusije, rad u parovima, grupni rad, prezentacije itd. na određenu temu, čime se podstiču interakcija i komunikacija. Usmeno izlaganje studenata.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 30
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 40
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari 10