Navigacija

Bugarski jezik, književnost, kultura

Obaveštenja

Arhiva vesti

Studijski program – Osnovne akademske studije

Bugarski jezik, književnost, kultura
Na ovom smeru studenti će imati mogućnost da nauče bugarski jezik kako na praktičnom, tako i teorijskom nivou. Steći će sve potrebne veštine korišćenja bugarskog jezika za potrebe prevođenja i njegove praktične primene. Ovladaće znanjem iz bugarskog jezika na dijahronijskom i sinhronijskom nivou. Osim bugarskog jezika, budući studenti će izučavati bugarsku književnost na teorijskom i istorijskom nivou, a upoznaće se i sa kulturnom istorijom Bugarske.
Studiranjem bugaristike na Filološkom fakultetu može se dobiti zaokruženo humanističko obrazovanje, s obzirom na to da tokom studija studenti imaju priliku da izaberu još dva strana jezika, kao i druge predmete iz raznovrsnih oblasti, u skladu sa svojim afinitetima.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za obavljanje različitih poslova u struci. Nastavnim sadržajima master studija nadograđuju se znanja stečena na osnovnim akademskim studijama u odgovarajućim oblastima. Studenti pohađaju kurseve kojima specifikuju stečena znanja, a takođe stiču znanja o oblicima akademskog istraživačkog rada koja će primeniti prilikom izrade master rada.

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Srpski jezik kao strani i Srpski jezik (Srpski kao strani za slaviste).

Lista predmeta

Istorijat

Bugarski jezik se kao jedan od južnoslovenskih izbornih predmeta za studente srpskohrvatskog jezika i jugoslovenskih književnosti izučava od 1962. godine, kada je u zvanje predavača izabrana Ljiljana Mojsov. Osim nastavne delatnosti, ona se bavila i prevodilaštvom. Godine 1963. na Katedru dolazi prvi lektor iz Bugarske – Stefan Elefterov.

U narednim godinama nastavu je izvodio prof. dr Marin Mladenov (1928–2012), folklorista i književni istoričar, kao i leksikograf. Rad na Katedri je započeo 1978. godine. Držao je predavanja iz savremenog bugarskog jezika, istorije bugarskog jezika sa dijalektologijom, bugarske književnosti i konfrontacione analize srpskohrvatskog i bugarskog jezika. Profesor Mladenov je stvorio naučno i metodičko jezgro bugaristike na Beogradskom univerzitetu, a sa većom usmerenošću na lingvističku stranu bugaristike, na Grupi za bugarski jezik, književnost i kulturu radila je i doc. dr Mariana Aleksić (Varna, Bugarska, 1953).

Danas na Grupi za bugarski jezik nastavu izvode doc. dr Ivana Davitkov, msr Olga Saveska i msr Kristina Manić i lektor mr Jasmina Jovanović. Katedra je tokom svoje istorije uspevala da održi intenzivnu saradnju sa univerzitetima u Bugarskoj. Na njoj su uvek bili angažovani lektori-stranci, najčešće po međudržavnim sporazumima. Posle Stefana Elefterova na Katedri rade i drugi lektori, ugledni stručnjaci iz Bugarske: Katja Jordanova, Nadežda Dragova, Stefanija Ginina, Ivan Trašliev, Nikolaj Dimkov, Penka Barakova, Tatjana Dunkova, Stela Hakimova. Posle akreditacije na JKK programu lektori iz Bugarske su Nička Bečeva, Nina Gagova, Darinka Dončeva, Lili Laškova, Cenka Ivanova, a danas su tu Antoaneta Alipieva i Radostina Stojanova.

Aktivnosti

Grupa za bugarski jezik ima odličnu saradnju i sa Ambasadom Republike Bugarske u Srbiji, a njeni studenti često učestvuju u raznim projektima i pokazuju svoje talente na kulturnim manifestacijama. Pored toga, studenti bugaristike svake godine dobijaju stipendije za međunarodne letnje škole bugarskog jezika, književnosti i kulture u Bugarskoj. Postoji i mogućnost studentske razmene preko Erazmusa, kao i učestvovanja na studentskim konferencijama u inostranstvu.

Kontakti

Zaposleni

docent

asistent

viši lektor

Saradnici