Навигација

Украјински језик, књижевност, култура

Студијски програм – Основне академске студије

Украјински језик, књижевност, култура
Студенти стичу језичку и говорну компетенцију оптимално до нивоа Ц1.

Украјински језик се изучава контрастивно, у поређењу са српским и другим словенским језицима, што обезбеђује темељно славистичко образовање и ширину лингвистичких назора.

Богато знање које студенти стичу на студијама, савладане говорне и преводилачке вештине довољни су за успешну комуникацију на украјинском језику у свакој ситуацији, односно за  даљи професионални и научно-истраживачки рад.        Кроз анализу и интерпретацију књижевних текстова различитих жанрова и поетика студенти упознају богату украјинску књижевност, стичу навике критичке и херменеутичке, књижевноисторијске и књижевнотеоријске анализе. Компаративно проучавање историје украјинског језика и књижевности у словенском контексту, предавања из културне и политичке историје Украјине пружају комплексну слику о генези и историји украјинске културе, утицају Истока и Запада на формирање особености украјинског националног идентитета. Студенти раде у малим групама у савремено опремљеним учионицама, са изворним говорницима украјинског језика. Омогућен је индивидуални приступ сваком студенту, интерактивна настава, а наставни материјали доступни су у електронском облику на платформи Мудл.

Студијски програм – Мастер академске студије

На мастер академским студијама студенти стичу нова теоријска, практична и стручна знања, чиме се даље оспособљавају за обављање различитих послова у струци. Наставним садржајима мастер студија надограђују се знања стечена на основним академским студијама у одговарајућим областима. Студенти похађају курсеве којима спецификују стечена знања, а такође стичу знања о облицима академског истраживачког рада која ће применити приликом израде мастер завршног рада.

Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Славистика, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење, Српски језик као страни и Српски језик (Српски као страни за слависте).

Историјат

Украјинистика као научна дисциплина и наставни смер на Универзитету у Београду настаје почетком деведесетих година прошлог века. Године 1991. на Катедри за славистику Филолошког факултета први пут у Србији уведен је предмет Украјински језик и књижевност, као други словенски језик. Први предавач украјинског језика био је истакнути слависта, дугогодишњи наставник Катедре за славистику БОГДАН ТЕРЗИЋ. Од 1992. године предмет Украјински језик и књижевност као други словенски језик све до 2002. године предавала је редовни професор др ЉУДМИЛА ПОПОВИЋ, којој и припада највећа заслуга за оснивање засебне Групе за украјински језик и књижевност (сада Групе за украјински језик, књижевност, културу) у оквиру Катедре за славистику 2002. године. 

Данас на групи наставу изводи четири наставника и један сарадник: др ЉУДМИЛА ПОПОВИЋ, редовни професор; др МИЛЕНА ИВАНОВИЋ, ванредни професор; др ТАЊА ГАЕВ, доцент; др ЈУЛИЈА ДРАГОЈЛОВИЋ, доцент; др АНАСТАСИЈА ТЕПШИЋ контрактуални лектор. У настави је ангажован и редовни професор Универзитета у Новом Саду др ЈАНКО РАМАЧ као и докторанд МИЛЕНКА КОСТИЋ.

Активности и сарадња

Захваљујући дугогодишњој сарадњи са универзитетима у Украјини, наши студенти сваке године одлазе на студијска путовања у Кијев и Лавов.

Мале групе студената омогућавају сваком студенту који за тим покаже интересовање да током студија макар једном борави у Украјини.

Министарство просвете и науке Украјине такође редовно нуди стипендије за основне, мастер и докторске студије у Украјини. Наши студенти имају могућност да проведу један семестар на украјинским, али и на европским универзитетима на којима се изучава украјинистика.

Контакти

  • Управник Катедре
  • проф. др Јелена Гинић

Запослени

редовни професор

ванредни професор

доцент

Сарадници