Navigacija

Ukrajinski jezik, književnost, kultura

Studijski program – Osnovne akademske studije

Ukrajinski jezik, književnost, kultura
Studenti stiču jezičku i govornu kompetenciju optimalno do nivoa C1.

Ukrajinski jezik se izučava kontrastivno, u poređenju sa srpskim i drugim slovenskim jezicima, što obezbeđuje temeljno slavističko obrazovanje i širinu lingvističkih nazora.

Bogato znanje koje studenti stiču na studijama, savladane govorne i prevodilačke veštine dovoljni su za uspešnu komunikaciju na ukrajinskom jeziku u svakoj situaciji, odnosno za  dalji profesionalni i naučno-istraživački rad.        Kroz analizu i interpretaciju književnih tekstova različitih žanrova i poetika studenti upoznaju bogatu ukrajinsku književnost, stiču navike kritičke i hermeneutičke, književnoistorijske i književnoteorijske analize. Komparativno proučavanje istorije ukrajinskog jezika i književnosti u slovenskom kontekstu, predavanja iz kulturne i političke istorije Ukrajine pružaju kompleksnu sliku o genezi i istoriji ukrajinske kulture, uticaju Istoka i Zapada na formiranje osobenosti ukrajinskog nacionalnog identiteta. Studenti rade u malim grupama u savremeno opremljenim učionicama, sa izvornim govornicima ukrajinskog jezika. Omogućen je individualni pristup svakom studentu, interaktivna nastava, a nastavni materijali dostupni su u elektronskom obliku na platformi Mudl.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za obavljanje različitih poslova u struci. Nastavnim sadržajima master studija nadograđuju se znanja stečena na osnovnim akademskim studijama u odgovarajućim oblastima. Studenti pohađaju kurseve kojima specifikuju stečena znanja, a takođe stiču znanja o oblicima akademskog istraživačkog rada koja će primeniti prilikom izrade master završnog rada.

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Slavistika, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje, Srpski jezik kao strani i Srpski jezik (Srpski kao strani za slaviste).

Lista predmeta

Istorijat

Ukrajinistika kao naučna disciplina i nastavni smer na Univerzitetu u Beogradu nastaje početkom devedesetih godina prošlog veka. Godine 1991. na Katedri za slavistiku Filološkog fakulteta prvi put u Srbiji uveden je predmet Ukrajinski jezik i književnost, kao drugi slovenski jezik. Prvi predavač ukrajinskog jezika bio je istaknuti slavista, dugogodišnji nastavnik Katedre za slavistiku BOGDAN TERZIĆ. Od 1992. godine predmet Ukrajinski jezik i književnost kao drugi slovenski jezik sve do 2002. godine predavala je redovni profesor dr LJUDMILA POPOVIĆ, kojoj i pripada najveća zasluga za osnivanje zasebne Grupe za ukrajinski jezik i književnost (sada Grupe za ukrajinski jezik, književnost, kulturu) u okviru Katedre za slavistiku 2002. godine. 

Danas na grupi nastavu izvodi četiri nastavnika i jedan saradnik: dr LJUDMILA POPOVIĆ, redovni profesor; dr MILENA IVANOVIĆ, vanredni profesor; dr TANJA GAEV, docent; dr JULIJA DRAGOJLOVIĆ, docent; dr ANASTASIJA TEPŠIĆ kontraktualni lektor. U nastavi je angažovan i redovni profesor Univerziteta u Novom Sadu dr JANKO RAMAČ kao i doktorand MILENKA KOSTIĆ.

Aktivnosti i saradnja

Zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa univerzitetima u Ukrajini, naši studenti svake godine odlaze na studijska putovanja u Kijev i Lavov.

Male grupe studenata omogućavaju svakom studentu koji za tim pokaže interesovanje da tokom studija makar jednom boravi u Ukrajini.

Ministarstvo prosvete i nauke Ukrajine takođe redovno nudi stipendije za osnovne, master i doktorske studije u Ukrajini. Naši studenti imaju mogućnost da provedu jedan semestar na ukrajinskim, ali i na evropskim univerzitetima na kojima se izučava ukrajinistika.

Kontakti

Zaposleni

redovni profesor

vanredni profesor

docent

Saradnici