Navigacija

Slovački jezik književnost, kultura

Studijski program – Osnovne akademske studije

Slovački jezik, književnost, kultura
Tokom studija stičete znanje slovačkog jezika optimalno do nivoa C1 i naučićete da prevodite sa slovačkog na srpski i sa srpskog na slovački jezik. Savladaćete, uz izborni jezik (koji može a ne mora biti slovenski jezik), obavezno još jedan slovenski jezik. Tako ćete nakon studija govoriti (na različitim nivoima) čak tri jezika. Program je koncipiran tako da u okviru različitih predmeta obrađujete istoriju Slovačke, slovačku kulturu – kako savremenu, tako i tradicionalnu, slovačku umetnost (književnost, pozorište, arhitekturu, slikarstvo, vajarstvo, muziku, film). Bavićete se različitim pitanjima u skladu sa svojim individualnim interesovanjima. Akcenat je na izučavanju jezika i književnosti u poređenju (kontrastivno) sa drugim slovenskim jezicima i književnostima te tako stičete široko slavističko obrazovanje koje vam stvara mogućnosti za dalji samostalni razvoj. Upoznaćete istoriju slovačke književnosti. Čitaćete kako prevode slovačkih autora, tako i dela slovačkih pisaca u originalu i tako ćete steći književnoistorijska i književnoteorijska znanja i veštinu analize književnog teksta. Izborni predmeti koji su predviđeni programom studija, nude vam da se razvijate u skladu sa sopstvenim interesovanjima i sklonostima.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za obavljanje različitih poslova u struci. Nastavnim sadržajima master studija nadograđuju se znanja stečena na osnovnim akademskim studijama u odgovarajućim oblastima. Studenti pohađaju kurseve kojima specifikuju stečena znanja, a takođe stiču znanja o oblicima akademskog istraživačkog rada koja će primeniti prilikom izrade master završnog rada.

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Slavistika, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje, Srpski jezik kao strani i Srpski jezik (Srpski kao strani za slaviste).

Lista predmeta

Istorijat

Izučavanje slovačkog jezika i književnosti na Beogradskom Univerzitetu dugo je bilo tesno povezano sa bohemistikom, a šire i sa slavistikom. Imena rodonačelnika slavistike u Beogradu kao što su Radovan Košutić, Đuro Daničić i dr., od kojih su mnogi obrazovanje sticali upravo u Bratislavi, neizmerno su zaslužna i za početke slovakistike na ovim prostorima.

Između dva svetska rata na Katedri za istočne i zapadne slovenske jezike i književnosti za razvoj slovakistike je značajno ime lektora za češki jezik dr Otokara Kolmana (1887–1955) koji je pored svojih primarnih lingvističkih interesovanja, mnogo pažnje u svom radu posvetio i razvijanju kulturnih veza između tadašnje Čehoslovačke Republike i Kraljevine Jugoslavije.

Posle Drugog svetskog rata i reorganizacije Katedre na tri grupe srodnih disciplina (ruski jezik i knj, poljski jezik i knj. i češki jezik i knj.), na proleće 1946. za docenta češke i slovačke književnosti izabran je dr Krešimir Georgijević (1907–1975). Studirao je u Zagrebu i Pragu, prevodio sa češkog na srpski, bio je i redaktor Češko-srpskohrvatskog i Poljko-srpskohrvatskog rečnika, a za razvoj slovakističke misli u Beogradu poseban značaj ima njegovo delo ”Pregled češke i slovačke književnosti – prvi deo (do 1780)”.

Aktivnosti i saradnja

Zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa partnerskim institucijama, univerzitetima u Slovačkoj, naši studenti imaju mogućnost da putem stipendija u toku studija realizuju brojne studijske boravke u Slovačkoj – od letnjih (tronedeljnih) škola slovačkog jezika i kulture do višemesečnih, semestralnih i drugih boravaka. Male grupe studenata omogućavaju svakom studentu koji za tim pokaže interesovanje da tokom studija makar jednom boravi u Slovačkoj.

Kontakti